A metal bar of length L = 0.36 m slides freely on two frictionless, horizontal m
ID: 2114791 • Letter: A
Question
A metal bar of length L = 0.36 m slides freely on two frictionless, horizontal metal rails as shown in the figure below. The entire circuit has resistance R = 260 %u03A9. A magnetic field B = 1.6 T is directed upward, perpendicular to the plane of the drawing and the rectangular area enclosed by the bars. An external force is applied to the bar such that it moves to the right with speed v = 20 m/s. What are the magnitude and direction of the current induced in the bar?
Please include all steps and the process to answer the question
magnitude 1 AExplanation / Answer
I = V/R = Bvl / R = 1.6 x 20 x 0.36 / 260 = 0.0443 Ampere