The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a =
ID: 2116198 • Letter: T
Question
The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a = 11.0 V and b = -3.90 V/m.(a) Determine the potential at x = 0.
....... V
Determine the potential at x = 3.00 m.
....... V
Determine the potential at x = 6.00 m.
....... V
(b) Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 0.
magnitude...... V/m
direction.........
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 3.00 m.
magnitude....... V/m
direction..........
Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 6.00 m.
magnitude....... V/m
direction.........
Explanation / Answer
a)11,-0.7,-12.4 b)0,-15.45,4.2