help A 3.20-kg block starts from rest at the top of a 30.0 degree incline and si
ID: 2116526 • Letter: H
Question
help
A 3.20-kg block starts from rest at the top of a 30.0 degree incline and sides a distance of 2.30 m down the incline in 2.00 s. Find the magnitude of the acceleration of the block. m/s2 Find the coefficient of kinetic friction between block and plane. Find the friction force acting on the block. magnitude N direction Find the speed of the block after it has slid 2.30 m. m/s A block of mass 3.70 kg is pushed up against a wall by a force that makes an angle of theta = 50.0 degree angle with the horizontal as shown below. The coefficient of static friction between the block and the wall is 0.224. Determine the possible values for the magnitude of that allow the block to remain stationary. (If there is no maximum, enter NONE in that answer blank.) What happens if has a larger value than The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall. What happens if has a smaller value than ? The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall. Repeat parts (a) and (b) assuming the force makes an angle of theta = 13.2 degree with the horizontal. Determine the possible values for the magnitude of that allow the block to remain stationary. (If there is no maximum, enter NONE in that answer blank.)Explanation / Answer
part A
s= 1/2 at^2
==> 2.3 = 1/2*a*2^2
==> a = 2.3/2 = 1.15 m/s^2
partB
mgsin30-umgcos30 = ma
==> ugcos30 = gsin30-a
==> u = gsin30-a/gcos30 = 9.8*0.5-1.15/(9.8*cos30)=0.33
part C
F = umgcos30 = 0.33*3.2*9.8*cos30 =8.96
partD
v = u+at
here a = 1.15 and t=2 and u = 0
so a = 2.3 m/s