There is a region with a constant magnetic field 4.30 T. The magnetic field is d
ID: 2118397 • Letter: T
Question
There is a region with a constant magnetic field 4.30 T. The magnetic field is directed out of the page. A conducting rod moves with a velocity of 0.460 m/s, along a V shaped wire that is in the shape of a right triangle. The right angle is where the conducting rod is. The angle opposite the conducting rod is 16.0 . degrees.A. What is the emf induced in the rod after it has moved from the vertex for a time of 12.0 s? (V)
B. What is the current induced in the rod if the resistance is 5.9 ohms? (A)
C. What is the power in the rod? (W)
Explanation / Answer
length of the rod = distance travelled in 12 secs = 0.46* 12 = 5.52m
1. induced emf = lvBsin
= 5.52*0.46*4.3*sin16
= 3 volts
2.induced curent i = /R = 3/5.9 = 0.51 A
3.power P = i = 3*0.51 = 11.53 Watts