Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The object B has mass of 0.900 kg. Determine the mass of object C. Assume L 1 =

ID: 2118681 • Letter: T

Question


The object B has mass of 0.900 kg. Determine the mass of object C. Assume L1 = 31.8 cm, L2 = 7.20 cm, L3 = 15.5 cm, L4 = 5.10 cm, L5 = 18.0 cm and L6 = 5.10 cm. (Neglect the weights of the crossbars.)



Determine the mass of object D.


Determine the mass of object A.



2)


Assume the beam is uniform and has a mass of 268 kg. For the distances assume that D1 = 1.94 m, D2 = 3.92 m, D3 = 3.08 m and D4 = 1.08 m. For the forces (downward forces that represent the weights of machinery on the beam) assume that f3 = 4120 N, f4 = 3130 N and f5 = 2020 N.

Calculate F2.

Explanation / Answer

2) F2 *(D1+D2+D3+D4) = f3*(D1) + f4*(D1+D2) + f5*(D1+D2+D3) + m*g*(D1+D2+D3+D4)/2

=>F2 = (4210*(1.94) + 3130*(1.94+3.92) + 2020*(1.94+3.92+3.08) + 268*9.8*(1.94+3.92+3.08+1.08)/2)/(1.94+3.92+3.08+1.08) = 5761.104 N

F1 = f3+f4+f5+mg-F2 = 6225.296 N