Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three electrons are aligned on a straight line and separations between them are

ID: 2119125 • Letter: T

Question

Three electrons are aligned on a straight line and separations between them are 1.0 mm. Outer two electrons are fixed in position.


Please include detail calculations!

a. What is the electric potential at the position of the center electron?


b. What it the electric potential energy of the center electron?


c. What is the electric potential energy of this system of three electrons?


d. Is the center electron at a point of stable or unstable equilibrium?


e. If the center electron is displaced horizontally by a small distance, what will its speed be when it is very far away?

Explanation / Answer

(a)Potential =summation of kQ/r= = -8.99x10^9x1.67x10^-19/0.001 = -2.86*10^-6

(b)Potential energy=VQ=4.6x10^-25 joules