Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

help A block of mass 0.247 kg is placed on top of a light, vertical spring of fo

ID: 2119308 • Letter: H

Question

help

A block of mass 0.247 kg is placed on top of a light, vertical spring of force constant 5 025 N/m and pushed downward so that the spring is compressed by 0.102 m. After the block is released from rest, it travels upward and then leaves the spring. To what maximum height above the point of release does it rise? (Round your answer to two decimal places.) m Need Help? Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 4.20 kg is released from rest at a height h = 3.60 m above the table. Using the isolated system model, determine the speed of the object of mass m2 = 3.00 kg just as the 4.20-kg object hits the table. m/s Find the maximum height above the table to which the 3.00-kg object rises. m Need Help?

Explanation / Answer

energy stored in the spring = .5kx^2 = .5 x 5025 x 0.102^2 = 26.14 j


this is the energy that the body will have at highest point as potential energy = mgh


.247 x 9.8 x h = 26.14


h = 10.79m


rise above point of release = 10.79 - .102 = 10.69 m



2)


mg - T = ma


4.2 x 9.8 - T = 4.2a


T - 3g = 3a


adding the two


4.2 x 9.8 - 3 x 9.8 = 7.2a


a = 1.633 m/s^2


S = .5 x a x t^2


t = 2.1 s


velocity of mass 2


v = at = 1.633 x 2.1 = 3.43 m/s