Two objects are moving in the xy-plane. No external forces are acting on the obj
ID: 2119898 • Letter: T
Question
Two objects are moving in the xy-plane. No external forces are acting on the objects. Object A has a mass of 3.2 kg and has a velocity vai = (2.3 m/s) + (4.2 m/s) and object B has a mass of 2.9 kg and has a velocity vbi = (-1.8 m/s) + (2.7 m/s) . Some time later, object A is seen to have a velocity vaf' = (1.7 m/s) + (3.5 m/s). What is the velocity of object B at that instant?
(-3.3 m/s) + (10 m/s)
(3.3 m/s) + (10 m/s)
(1.1 m/s) + (-3.5 m/s)
(-1.1 m/s) + (3.5 m/s)
(3.3 m/s) + (-10 m/s)
Please explain how I should do this I can't figure out the process! I think it has something to do with Pi = Pf conservation of momentum.
(-3.3 m/s) + (10 m/s)
(3.3 m/s) + (10 m/s)
(1.1 m/s) + (-3.5 m/s)
(-1.1 m/s) + (3.5 m/s)
(3.3 m/s) + (-10 m/s)
Please explain how I should do this I can't figure out the process! I think it has something to do with Pi = Pf conservation of momentum.
Explanation / Answer
applying conservation of momentum in both coordinates
3.2*2.3+2.8*(-1.8)=3.2*1.7+2.8*x
x=-1.1m/s
3.2*4.2+2.9*2.7=3.2*3.5+2.9y
y=3.5m/s
so velocity is -(1.1i+3.5j)m/s