Answer only please Given a 100 keV beam of X-ray incident upon a carbon block of
ID: 2123590 • Letter: A
Question
Answer only please
Given a 100 keV beam of X-ray incident upon a carbon block of thickness delta x = l cm. The mass absorption coefficient of carbon is alpha = 0.0215 cm2 / gm. The mass density of the carbon block is rho = 3.5 g / cm3. The absorption coefficient per unit length is beta = ho alpha. What fraction of the beam is transmitted through the carbon block? Note the Beer's Law describes the intensity is Given a 100 keV beam of X-ray incident upon a lead block of thickness delta x = lcm. The mass absorption coefficient for lead is alpha =5.193 cm2 / gm. The mass density of the lead block is rho =11.34 g / cm3. The absorption coefficient per unit length is beta = rho alpha. What fraction of the beam is transmitted through the lead block? Note the Beer's Law describes the intensity isExplanation / Answer
absorption coefficient per unit length is beta = rho*alpha
beta = 11.34*5.193 = 58.888
I = I0 exp(-58.888*1) = I0 *2.66*10^-26
fraction of beam transmitted = (I/I0 ) = 2.66*10^-26