What is the minimum (non-zero) thickness of a benzene ( n = 1.501) thin film tha
ID: 2123792 • Letter: W
Question
What is the minimum (non-zero) thickness of a benzene (n = 1.501) thin film that will result in constructive interference when viewed at normal incidence and illuminated with orange light (%u03BBvacuum = 615 nm)? A glass slide (ng = 1.620) supports the thin film. Physics 2 help for MCAT havent had physics 2 in a couple years What is the minimum (non-zero) thickness of a benzene (n = 1.501) thin film that will result in constructive interference when viewed at normal incidence and illuminated with orange light (%u03BBvacuum = 615 nm)? A glass slide (ng = 1.620) supports the thin film. Physics 2 help for MCAT havent had physics 2 in a couple years What is the minimum (non-zero) thickness of a benzene (n = 1.501) thin film that will result in constructive interference when viewed at normal incidence and illuminated with orange light (%u03BBvacuum = 615 nm)? A glass slide (ng = 1.620) supports the thin film. Physics 2 help for MCAT havent had physics 2 in a couple yearsExplanation / Answer
t = (lambda) / 2*n
putting values we get
(615*10^-9)/(2*1.501) = 2.04*10^-7
t = 204nm