A graph of position versus time for a certain particle moving along the x axis i
ID: 2126824 • Letter: A
Question
A graph of position versus time for a certain particle moving along the x axis is shown in the figure below. Find the average velocity in the following time intervals. (The horizontal axis is marked in increments of 100 s and the vertical axis is marked in increments of 5 m.)
Explanation / Answer
(a) 0 to 200.00 s
v=25/200=0.125 m/s
(b) 0 to 400.00 s=15/400=0.0375 m/s
(c) 200.00 to 400.00 s
v=25-15/200=0.05 m/s
(d) 400.00 to 700.00 s=15-(-15)/300=0.1m/s
(e) 0 to 800.00 s=0/800=0