Question
Hi, I'm having a problem with these 2 questions
thanks in advanced
The gravitational force exerted on a baseball is 2.18 N down. A pitcher throws the ball horizontally with velocity 14.5 m/s by uniformly accelerating it along a straight horizontal line for a time interval of 176 ms. The ball starts from rest. Through what distance does it move before its release? m What are the magnitude and direction of the force the pitcher exerts on the ball? magnitude N direction degree above the horizontal The gravitational force on a baseball is -Fgj. A pitcher throws the baseball with velocity v by uniformly accelerating it straight forward horizontally for a time interval Delta t = t - 0 = t. If the ball starts from rest, determine the following: (Use any variable or symbol stated above along with the following as necessary: g for the acceleration due to gravity.) Through what distance does it accelerate before its release? d = What force does the pitcher exert on the ball?
Explanation / Answer
m = 2.18/9.8 = 0.222 kg
v = u + at
==> a = v/t = 14.5/0.176 = 82.4 m/s^2
a)s = u*t+0.5*a*t^2 = 0.5*82.4*0.176^2 = 1.28 m
b)F = m*a = 0.222*82.4 = 18.3 N(in horizonatl direction)