Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the diagram below each unit on the horizontal axis is 4.00 cm and each unit o

ID: 2128734 • Letter: I

Question

In the diagram below each unit on the horizontal axis is 4.00 cm and each unit on the vertical axis is 5.00 cm. The equipotential lines in a region of uniform electric field are indicated by the blue lines. (Note that the diagram is not drawn to scale.) SHOW WORK AND BE CORRECT FOR POINTS




1. Determine the magnitude of the electric field in this region.


2. Determine the shortest distance for which the change in potential is 3 V.


SHOW WORK AND BE CORRECT FOR POINTS

In the diagram below each unit on the horizontal axis is 4.00 cm and each unit on the vertical axis is 5.00 cm. The equipotential lines in a region of uniform electric field are indicated by the blue lines. (Note that the diagram is not drawn to scale.) SHOW WORK AND BE CORRECT FOR POINTS Determine the magnitude of the electric field in this region. Determine the shortest distance for which the change in potential is 3 V. SHOW WORK AND BE CORRECT FOR POINTS

Explanation / Answer

Distance between lines=2.50m= 4cos (51)

E=(V2-V1)d=2.40N/C

1.d=3/2.40=1.25m