Please show your work! Three forces of magnitudes F1 = 4.0 N, F2 = 6.0 N, and F3
ID: 2129196 • Letter: P
Question
Please show your work!
Three forces of magnitudes F1 = 4.0 N, F2 = 6.0 N, and F3 = 8.0 N are applied to a block of mass m = 2.0 kg, initially at rest, at angles shown on the diagram. (Figure 1) In this problem, you will determine the resultant (net) force by combining the three individual force vectors. All angles should be measured counterclockwise from the positive x axis (i.e.. all angles are positive). What is the magnitude of the block's acceleration vector, arightarrow? Express your answer to two significant figures. What is the direction of arightarrow? In other words, what angle does this vector make with respect to the positive x axis? Express your answer in degrees to two significant figures. How far (in meters) will the block move in 5.0 s? Recall that it starts from rest. Express the distance d in meters to two significant figures.Explanation / Answer
PART C)
Fx = F1 cos25 + F2 cos180 + F3 cos180
Fx = 4*25o + 6*325o + 8*180o
Fx = 0.54014
Fy = F1 sin25 + F2 sin325 + F3 sin180
Fy = 4*25s + 6*325s + 8*180s
Fy = -1.75099
ax = Fx/m = 0.54014/2 = 0.27007
ay = Fy/m = -1.75099/2 = -0.875495
|a| = sqrt(0.27007*0.27007+0.875495*0.875495) = 0.92 m/s2