Part A) You are a member of a production crew filming a nature explorer in the r
ID: 2129873 • Letter: P
Question
Part A) You are a member of a production crew filming a nature explorer in the rocky mountains. The explorer needs to swim across a river to his campsite. By watching debris flowing down the river, you estimate that the stream is flowing 0.629 m/s. In still water he can swim at 0.755 m/s. At what angle with respect to the shoreline would you advise him to swim to travel directly across the stream to his camp fire?
Part B)The waiter is near freezing temperature.Typically a human can swim in such water for 300 (s) or 5 min before hypothermia sets in. Calculate the time that the expolorer spends in the water if the river is 28.7 meters wide.
Explanation / Answer
angle with respect to shoreline so
0.755*cos(theta) = 0.629
theta =arcos(0.629/0.755)=33.58 degrees
b) time = d/v = 28.7/(0.755*sin(33.58))=45.84 s