The square surface shown in the figure measures 3.7 mm on each side. It is immer
ID: 2131349 • Letter: T
Question
The square surface shown in the figure measures 3.7 mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E = 1400 N/C. The field lines make an angle of ? = 35
The square surface shown in the figure measures 3.7 mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E = 1400 N/C. The field lines make an angle of ? = 35 degree with a normal to the surface, as shown. Take the normal to be directed "outward," as though the surface were one face of a box. Calculate the electric flux through the surface.Explanation / Answer
flux =EAcos35
= 1400 x (3.7 x 10-3)^2 x cos35 = 0.0157