Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor has plates of area 0.10 m 2 and a separation of 2.60

ID: 2132037 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor has plates of area 0.10 m2 and a separation of 2.60 cm. A battery charges the plates to a potential difference of 100 V and is then disconnected. A dielectric slab of thickness 4 mm and dielectric constant 4.8 is then placed symmetrically between the plates.   (a) What is the capacitance before the slab is inserted?
1           pF

(b) What is the capacitance with the slab in place?
2           pF

(c) What is the free charge q before the slab is inserted?
3           C

(d) What is the free charge q after the slab is inserted?
4      C

(e) What is the magnitude of the electric field in the space between the plates and dielectric?
5      V/m

(f) What is the magnitude of the electric field in the dielectric itself?
6      V/m

(g) With the slab in place, what is the potential difference across the plates?
7      V

(h) How much external work is involved in the process of inserting the slab?
8      J I have been trying to this problem for ahwile now and i cant seam to get past b.  a is the right answer though (a) What is the capacitance before the slab is inserted?
1           pF

(b) What is the capacitance with the slab in place?
2           pF

(c) What is the free charge q before the slab is inserted?
3           C

(d) What is the free charge q after the slab is inserted?
4      C

(e) What is the magnitude of the electric field in the space between the plates and dielectric?
5      V/m

(f) What is the magnitude of the electric field in the dielectric itself?
6      V/m

(g) With the slab in place, what is the potential difference across the plates?
7      V

(h) How much external work is involved in the process of inserting the slab?
8      J I have been trying to this problem for ahwile now and i cant seam to get past b.  a is the right answer though

Explanation / Answer

b. C = Ke0A/d = 4.8* 34 = 163.4 pF

c.q = CV = 34*100 = 3400 pC = 34 *10^-10 C


d.Q = CV = 163.4*100 = 163.4 *10^-10 C

e.E = V/d = 100/0.026 =3846.12 V/m

(f) E = 100*/4*10^-3 =25000 /m

(g) V = 25000*4mm = 100 volts

(h) W = qE = 34*10^-10 * 25000 =8.5*10^-5 J