Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A race car moves such that its position fits the relationship x = (5 m/s)t + (0.

ID: 2132595 • Letter: A

Question

A race car moves such that its position fits the relationship x = (5 m/s)t + (0.90 m/s3)t3 where x is measured in meters and t in seconds. (a) Plot a graph of the car's position versus time. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) (b) Determine the instantaneous velocity of the car at t = 4.1 s, using time intervals of 0.40 s, 0.20 s, and 0.10 s. (In order to better see the limiting process keep exactly five significant figures in your answer). ?t = 0.40 s WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures. Incorrect: Your answer is incorrect. . Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s (Use the interval from t = 3.90 s to 4.30 s.) ?t = 0.20 s WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures. m/s (Use the interval from t = 4.00 s to 4.20 s.) ?t = 0.10 s WebAssign will check your answer for the correct number of significant figures. m/s (Use the interval from t = 4.05 s to 4.15 s.) (c) Compare the average velocity during the first 4.1 s with the results of part (b). The average velocity of m/s is ---Select--- much less than about the same as much greater than the instantaneous velocity.

Explanation / Answer

b) v = dx/dt = 5+0.9*3*t^2= 0.27^t^2

at t=0.4.....V1 = 5.04m/s

at t=0.0.2.....V2 = 5.01m/s

at t=0.1 ........V3 = 5.00m/s