Please i need the answer urgently <<< thanks in advance A small airplane flying
ID: 2133559 • Letter: P
Question
Please i need the answer urgently <<< thanks in advance
Explanation / Answer
v = 300*5/18 = 83.33 m/s
let t1 is the time taken to reach from A to B
L = v*t1
distance traveleed in y-direction in time t1
s1 = voy*t1 + 0.5*g*t^1 = 0 + 0.5*9.8*t1^2
s1 = 4.9*t1^2
distance travelled in t2=(37-t1) time
s2 = 1.8*t2
s2 = 1.8*(37-t1)
s2 = 66.6 - 37*t1
we know, s1+s2 = 120 m
4.9*t1^2 -37*t1 - 53.4 = 0
solving above equation we get, t1 = 8.64 s
so, L = v*t1 = 83.33*8.64 = 720 m