Picture two masses, M and m, connected by a frictionless pulley. M is sliding al
ID: 2133728 • Letter: P
Question
Picture two masses, M and m, connected by a frictionless pulley. M is sliding along a frictionless ramp that makes an angle with the horizontal of theta, and m hangs vertically from the other side of the pulley. Let M= 14 kg, m=6kg, and theta=33 degrees.
a) Does the mass m go up or down (assume the system is released from rest)
b) what is the magnitude of the acceleration of m?
What did I do wrong? I'm pretty sure it's in the signs that I chose for the variables. Please look at MY two coordinate systems before answering the questions. The answers are: m goes up, |a|=0.79 m/s2
I need to know what I did wrong! Thank you!
Explanation / Answer
a) mass m go up
b) on m
T - 6g = 6a
om M
14gsin33 - T = 14a
add
14gsin33 - 6g = 20a
a = 0.797 m/s2