Assume the three blocks ( m 1 = 1.0 kg, m 2 = 2.0 kg, and m 3 = 3.5 kg) portraye
ID: 2134182 • Letter: A
Question
Assume the three blocks (m1 = 1.0 kg, m2 = 2.0 kg, and m3 = 3.5 kg) portrayed in the figure below move on a frictionless surface and a force F = 34 N acts as shown on the 3.5-kg block.
Explanation / Answer
F = mass * acceleration
1) acceleration = F(35) / M(1 + 2 +3.5) =5.384 m/s2
2)Tension in the cord is because of pulling 1kg and 2kg so Tension = acceleration * (1 + 2) = 16.15 N
3)Force applied on the 2kg block is solely because of 1kg block
and since Force = mass * acceleration = 2 * 5.384 = 10.76 N