Problem 5. What must be the initial speed of a ball launched at an angle of 30?
ID: 2135452 • Letter: P
Question
Problem 5. What must be the initial speed of a ball launched at an angle of 30? from ground level if it is to be at a height of 10 m when it is a horizontal distance of 50 m from the launch point
Problem 6. Consider a block of mass 4 kg on a horizontal surface. A pulling force is directed at an angle of 30 degrees above the horizontal as shown in the ?gure below.
A) If the pulling force has a size of 15 N and the surface is frictionless, ?nd the acceleration of the block
B) If the pulling force has a size of 100 N and the surface is frictionless, ?nd the acceleration of the block
Explanation / Answer
x=(u cos(30))*t....(1)
y=u sin(30) -(1/2)*g*t^2.....(2)...
solving (1) and(2) we get....
u=25.48/cos(30)
u=29.43 m/s.....
6) A) F=m*a...
a=F/m=15/4= 3.75 m/s^2...
B)a=F/m=100/4=25m/s^2