Part ( a ) of the drawing shows a bucket of water suspended from the pulley of a
ID: 2135581 • Letter: P
Question
Part (a) of the drawing shows a bucket of water suspended from the pulley of a well; the tension in the rope is 70.0 N. Part (b) shows the same bucket of water being pulled up from the well at a constant velocity. What is the tension in the rope in part (b)?
Part (a) of the drawing shows a bucket of water suspended from the pulley of a well; the tension in the rope is 70.0 N. Part (b) shows the same bucket of water being pulled up from the well at a constant velocity. What is the tension in the rope in part (b)?Explanation / Answer
a) The tension in the rope is T = 70 N
As bucket is suspended by 2 ropes
W = 2 * T
= 140 N
------------------------------------------------
b)As there is only one rope
Tension T' = W =140 N