Consider two masses (M=50 kg, m = 10 kg) connected by a string as shown below. T
ID: 2137344 • Letter: C
Question
Consider two masses (M=50 kg, m = 10 kg) connected by a string as shown below. The coefficient of kinetic friction between mass M and the inclined surface is ?k=0.1. Start by drawing the force diagram. g=9.8 m/s2.
a) Find the magnitude of frictional force acting on mass M
b) Acceleration of the system
c) Find the tension in the connecting string.
d) If initially at rest, how long would it take for the blocks to travel 1 m?
Consider two masses (M=50 kg, m = 10 kg) connected by a string as shown below. The coefficient of kinetic friction between mass M and the inclined surface is ?k=0.1. Start by drawing the force diagram. g=9.8 m/s2. Find the magnitude of frictional force acting on mass M Acceleration of the system Find the tension in the connecting string. If initially at rest, how long would it take for the blocks to travel 1 m?Explanation / Answer
1) f = mue*N = mue* M*g*cos30 = 50*9.8*cos(30)*0.1 = 42.43 N
2) T - mg = ma
M*g*sin30 - T - f = Ma
M*g*sin30 -mg - f = (M+m)a
a =( M*g*sin30 -mg - f) /(M+m)
a = (50*9.8*sin30-10*9.8-42.43)/(60)
a = 1.74 m/s^2
3) T = m*(g+a) = 10*(9.8+1.74) = 115.4 N
4) s = u*t+0.5*a*t^2
1 =0 +1.74*t^2
t = 0.76s