An object is pushed off a ledge of height 3.2m with an initial horizontal veloci
ID: 2139850 • Letter: A
Question
An object is pushed off a ledge of height 3.2m with an initial horizontal velocity v0x=6 m/s
e. what is the horizontal distance traveled?
f. calculate velocity components at height = 3H/4
g. what velocity is needed to make the object follow the same trajectory in reverse from the landing point back on the ledge? Give magnitude and direction.
info from the first part
horizontal component 6m/s vertical component 7.92 m/s
net speed v= 9.94 m/s
angle it hits the ground 52.85 degrees
travel time 0.808 seconds
Explanation / Answer
e) x = vox*t = 6*0.808 = 4.848 m
f)
at H = 3*3.2/4 = 2.4 m
y = 3.2-2.4 = 0.8 m
y = 0.5*g*t^2
t = sqrt(2*y/g) = sqrt(2*0.8/9.8) = 0.404 s
vy = g*t = 3.96 m/s
vx = vox = 6 m/s
g)
speed needed, v = 7.92 m/s
theta = 52.85 degrees