Assume the resistance values are R1=2300, R2 =1500, R3=4300, and R4=5900, and th
ID: 2140221 • Letter: A
Question
Assume the resistance values are R1=2300, R2=1500, R3=4300, and R4=5900, and the battery emf is E2=3.0V.
In the figure below, what is the current through the battery and resistor R1? Hint: First redraw the circuit so that the parallel and series resistor combinations are more obvious. Show all work and answer.
Explanation / Answer
requivalent=r1+(r2||(r3||r4))
=2300+(1500||2487)
=2300+935
=3235
i through r1=3/3235=0.0009