A spring ( k = 500 N/m) is placed in a vertical position with its lower end supp
ID: 2140368 • Letter: A
Question
A spring (k = 500 N/m) is placed in a vertical position with its lower end supported by a horizontal surface. A 3.0-kg block that is initially 0.40 m above the upper end of the spring is dropped from rest onto the spring. What is the kinetic energy of the block at the instant the spring has been
compressed by 0.15 m?
A spring (k = 500 N/m) is placed in a vertical position with its lower end supported by a horizontal surface. A 3.0-kg block that is initially 0.40 m above the upper end of the spring is dropped from rest onto the spring. What is the kinetic energy of the block at the instant the spring has been compressed by 0.15 m? Write down the full equation that is needed to solve this problem and cancel out the terms equal to zero. Then, solve for the unknown.Explanation / Answer
Ei = Ef
m g(h + x) = 1/2 k x^2 + 1/2 mv^2
3*9.81*(.4 + .15) = 0.5*500*.15^2 + 0.5*3*v^2
v=2.65 m/s