There are two masses in the problem, the given mass M of the hanging block and t
ID: 2140676 • Letter: T
Question
There are two masses in the problem, the given mass M of the hanging block and the unknown mass m of the block on the incline.
M = 7 kg, theta = 28, static coefficient = .75, Kinetic coefficient =.45, g = 10 m/s^2
a) What is the minimum mass m such that the block on the incline will not slip?
b) If the block on the incline is given a slight nudge, it will start to move up the incline. What acceleration will it have?
c) Find the tension in the string.
Explanation / Answer
a) Fnet = m*g*sin(28) - N*mue - T = 0
Fnet = m*g*sin(28) + m*gcos(28)*mue_s - M*g = 0
m = M*g / (g*sin(28) + g*cos(28)*mue_s)
m = 6.185 kg