A tennis player swings her 1200 g racket with a speed of 9.1 m/s. She hits a 70
ID: 2142390 • Letter: A
Question
If the tennis ball and racket are in contact for 9.07 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball? How does this compare to the gravitational force on the ball?
Explanation / Answer
We can apply conservation of momentum here:
m1u1 +m2u2 = m1v1 + m2v2
1200(9.1) + 70(-21.7) = 1200(v1) + 70(48.5)
v1 = 6006/1200 = 5 m/s (approx)
Change in momentum of ball = m(v-u) = 70/1000 * (48.5 + 21.7) = 4.914
Force = change in momentum/time = 4.914/9.07 * 1000 = 541.78 N
Gravitational force on the ball, G = mg = 70/1000 * 9.8 = 0.686 N
Thus, F = 541.78/0.686 = 789.77 times gravitaional force