A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of 25.4 m/s by whirli
ID: 2143117 • Letter: A
Question
A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of 25.4 m/s by whirling it through 1.26 rev. Assume the discus moves on the arc of a circle 1.01 m in radius.
A discus thrower accelerates a discus from rest to a speed of 25.4 m/s by whirling it through 1.26 rev. Assume the discus moves on the arc of a circle 1.01 m in radius. Calculate the final angular speed of the discus. Determine the magnitude of the angular acceleration of the discus, assuming it to be constant. Calculate the time interval required for the discus to accelerate from rest to 25.4 m/s.Explanation / Answer
a) w = v / r = 25.4/1.01 = 25.1485 rad/s
b) w^2 = w0^2 + 2?(theta)
25.1485^2 = 0 + 2*?*1.26*2*pi
? = 79.886 rad/s^2
c) w = w0 + ?*t