Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The systems are released from rest. No friction. Using impulse-momentum techniqu

ID: 2143293 • Letter: T

Question

The systems are released from rest.  No friction.  Using impulse-momentum techniques, determine the speed of the 10-lb box after 1 second in each of the three conditions.  


(Note:  conservation of momentum is not a good approach since the CG of the system is moving.  Use separate FBD

The systems are released from rest. No friction. Using impulse-momentum techniques, determine the speed of the 10-lb box after 1 second in each of the three conditions. (Note: conservation of momentum is not a good approach since the CG of the system is moving. Use separate FBD's of each box and solve using impulse.) answer is 1.084 and 12.65 i need the work.

Explanation / Answer

m = 10 x 0.454 kg = 4.54 kg
using impulse = force x time =mv
(T - 4.54gsin45) = 4.54 (v - 0 )
T = 4.54gsin45 + 4.54v
on 11 lb
( 11 x0.454gsin45 -T) x 1 = 11 x 0.454 ( v- 0 )
5gsin45 - 5gsin45v = T
so ,5gsin45 - 5gsin45v    = 4.54gsin45 + 4.54v  
v = 0.334 m/s
1 m= 3.28 ft
so v = 1.095 ft/s

T = 11 x 0.454g = 48.94 N
using impulse = force x time =mv  
(48.94 - 4.54gsin45) = 4.54 v
v = 3.85 m/s   = 12.628 ft/s
similarly first ,
35x0.454gsin45 - 35x0.454gsin45v    = 4.54gsin45 + 4.54v  
v = 3.85 m/s   = 12.628 ft/s