Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless p
ID: 2144759 • Letter: T
Question
Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 5.60 kg is released from rest at a height h = 5.20 m above the table.
Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 5.60 kg is released from rest at a height h = 5.20 m above the table. Using the isolated system model, determine the speed of the object of mass m2 = 3.00 kg just as the 5.60-kg object hits the table. 1 What is the relationship between the speed of block m1 and the speed of block m2? When block m1 reaches the table, what is the height of block m2? m/s Find the maximum height above the table to which the 3.00-kg object rises. 2 mExplanation / Answer
a = m1-m2)*g/(m1+m2) = (5.6-3)*9.8/(5.6+3) = 2.96 m/s^2
1) V = sqrt(2*a*h) = sqrt(2*2.96*5.2) = 5.548 m/s
2) H = H +v^2/2G = 5.2+(5.548^2/19.6) = 6.77 m