Consider the network of four resistors shown in the diagram, where R_1 = 44.0 oh
ID: 2147234 • Letter: C
Question
Consider the network of four resistors shown in the diagram, where R_1 = 44.0 ohms, R_2 = 68.0 ohms, R_3 = 39.0 ohms, and R_4 = 98.0 ohms. The resistors are connected to a constant voltage of magnitude V
A. Find the equivalent resistance R_A of the resistor network. (ohms)
B. Two resistors of resistance R_5 = 67.0 ohms and R_6 = 47.0 ohms are added to the network, and an additional resistor of resistance R_7 = 68.0 ohms is connected by a switch, as shown in the diagram.. (Part B figure) Find the equivalent resistance of the new resistor network when the switch is open R_B.
Explanation / Answer
a) R_A= R1IIR2 + R3+R4 =163.7 ohm b)R_B=(R1+R6) II R2 +R3+R4+R5 =91 II 68 +39+48+67 =192.9 ohm