Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Students measure the distance, L, from the pivot point to the center of mass of

ID: 2148283 • Letter: S

Question

Students measure the distance, L, from the pivot point to the center of mass of the bob to be 88.00 cm. They estimate that their uncertainty in the length measurement is 0.5 mm. They make a series of six measurements and obtain 1.8822 sec as the average period and 0.44 ms as the sample standard deviation of the measured periods.
a) Using the measured period and the pendulum length, what do they obtain for the value of g? Please note that the answer to this problem must be accurate to 0.001 m/s2.

m/s2

b) What is the (relative) standard error in their experimental value of g?

%

Explanation / Answer

data: L = 88.00 cm L = .8800 m uncertainty = 0.5 mm uncertainty = 0.0005 m Period = 1.8822 sec standard deviation = 0.00044 s a) Period = 2pi*sqrt(L/g) 1.8822 = 2pi*sqrt(.8800/g) g = 9.8064 m/s2 b) standard error = (actual - experimental)/actual * 100 standard error = (9.81 - 9.8064)/9.81 * 100 standard error = .0364 % BOL