Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Converting sunlight to electricity with solar cells has an efficiency of 15%. It

ID: 2148941 • Letter: C

Question

Converting sunlight to electricity with solar cells has an efficiency of 15%. It's possible to achieve a higher efficiency (though currently at higher cost) by using concentrated sunlight as the hot reservoir of a heat engine. Each dish in the figure concentrates sunlight on one side of a heat engine, producing a hot-reservoir temperature of 500^circ { m C} . The cold reservoir, ambient air, is approximately 24^circ { m C}. The actual working efficiency of this device is 30%.

What is the theoretical maximum efficiency?

_when i do my work, i get 61.5. but mastering physics says it is wrong

Explanation / Answer

eff = 1 - (T_C / T_H)=1-(297/773)=61.57%