2. Ohm\'s law relates a force, a flow and resistance to flow for blood as well a
ID: 215062 • Letter: 2
Question
2. Ohm's law relates a force, a flow and resistance to flow for blood as well as electricity. The pressures on the arterial and venous sides of systemic and pulmonary systems can be measured using catheters. The pressure drop APsys across the systemic circulation is about 94 mm Hg and the pressure drop A pulmonary circulation is about 10 mm Hg. Assume further that the blood flow through the pulmonary and systemic vasculature are equal Q 5 L/min. Compute the pulmonary ry and systemic resistances (mm Hg per L per min) systemicr Pulmonary: Systemic:Explanation / Answer
Similar to Ohm's law, R = P/Q where R is the resistance, P is the change in pressure across the circulation loop (systemic / pulmonary), Q is the flow through vasculature.
For pulmonary resistance, Rp = 10/5 = 2 mm Hg per L per minute.
For systemic resistance, Rs = 94/5 = 18.8 mm Hg per L per minute.
Ratio of pulmonary to systemic resistance = Rp/Rs = 2/18.8 = 0.1063829787