Question
ONLY NEED PART 3
Light of wavelength 570 nm is incident normally on a film of water 0.0004 cm thick. The index of refraction of water is 1.33. What is the wavelength of the light in the water? How many wavelengths are contained in the distance 2t, where t is the thickness of the film? ANSWER: 18.6667 What is the phase difference between the wave reflected from top of the air-water interface and the wave reflected from the bottom of the water-air interface after it has traveled this distance (as an angle between 0 and 2 pi)? Answer in units of pi radians ANSWER: ????? in units of pi radians
Explanation / Answer
= -2 + 2*18.6667
=> = 35.3333
Therefore phase difference = 35.3333-34 = 1.3333