Suppose you tie a lead block that has a volume of 0.002 m3 on the end of a strin
ID: 2153893 • Letter: S
Question
Suppose you tie a lead block that has a volume of 0.002 m3 on the end of a string, and lower the block until it is completely submerged, hanging at rest just below the surface of the water. What is the tension T0 in the string? (The density of lead is 11300 kg/m3 and the density of water is 1000 kg/m3.)B)f you tied the string from the previous problem to a wooden block and used the wooden block to keep the lead block from sinking to the bottom. What is the minimum volume of wooden block you could use? The density of wood is 600 kg/m3.
I got A which was T=202 N
Explanation / Answer
I did a mistake earlier .Here is Correct one.
T = Mg - Buoyant Force
= 0.002*11300*9.81 - 0.002*1000*9.81
202 N
Let the required Volume be V
Weight - Buoyant Force = Tension
600*V*9.8 - V*1000*9.8 = 202
Therefore
V = 0.0515 m^3