A square coil of wire of side 2. 40 cm is placed in a uniform magnetic field of
ID: 2156003 • Letter: A
Question
A square coil of wire of side 2. 40 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 1. 75 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 38. 0 turns and a resistance of 0. 780 ohm . If the coil is rotated through an angle of 90. 0 degree about the horizontal axis shown in 0. 335 s, find the following. the magnitude of the average emf induced in the coil during this rotation . 038 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. mV the average current induced in the coil during this rotation mAExplanation / Answer
Induced EMF = NBACos/t
= (38*1.75*(2.40*10^-2)^2*Cos0)/0.335
= 0.11434
= 114.34 mV
I = V/R
= 0.11434/0.780
= 0.14659 A
= 146.59 mA