Take element Z = 36 from the periodic table. Ionize it 35 times so that there is
ID: 2157154 • Letter: T
Question
Take element Z = 36 from the periodic table. Ionize it 35 times so that there is only one electron left orbiting around the nucleus. What is the ground state energy of the electron?I figured out the answer to be -1.76*10^4 eV
Please help me on the second part!
What is the energy of the electron when it is in the n = 14 principal state in the ion above?
Explanation / Answer
The energy of an electron in nth state En is given by: En = KE + PE En = 1/2 mv2 + (– KZe2 / rn) = –1/2 KZe2 / rn => En = –2p2K2e4Z2 / n2h2 (putting value of rn) = –2.178 × 10–18 Z2/n2 J / atom = –13.6 Z2/n2 eV = –1312 Z^2/n^2 kJ/mol substituting the values of Z and n, we get , En = 89.92 eV.