Coulomb\'s law for the magnitude of the force F between two particles with charg
ID: 2159313 • Letter: C
Question
Coulomb's law for the magnitude of the force F between two particles with charges Q and Q^prime separated by a distance d is|F|=Krac{|Q Q^prime|}{d^2},
where K= rac{1}{4 pi epsilon_0}. epsilon_0 = 8.854 imes 10^{-12};{ m C^2/(Ncdot m^2)} is the permittivity of free space.
Consider two point charges located on the x axis: one charge, q_1 = -20.0 nC, is located at x_1 = -1.745 m; the second charge, q_2 = 39.5 nC, is at the origin (x=0.0000).
What is the net force exerted by these two charges on a third charge q_3 = 53.5 nC placed between q_1 and q_2 at x_3 = -1.100 m?
Your answer may be positive or negative, depending on the direction of the force.
Express your answer numerically in newtons to three significant figures
Explanation / Answer
F1=k(39.5*10^-9)(53.5*10^-9)/(1.1)^2=1.572 *10^-5 N F2=k(20*10^-9)(53.5*10^-9)/(0.645)^2=2.314*10^-5 N resultant force F=F2- F1 =7.397*10^-6 N towards the Charge placed at -1.745 m