Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the system shown in the figure below, a horizontal force acts on an object of

ID: 2163836 • Letter: I

Question

In the system shown in the figure below, a horizontal force acts on an object of mass m2 = 8.20 kg. The horizontal surface is frictionless. Consider the acceleration of the sliding object as a function of Fx. For what values of Fx does the object of mass m1 = 3.40 kg accelerate upward? (Indicate the direction of the force with the sign of your answer. Let the positive x direction be to the right.) Fv > N For what values of Fx is the tension in the cord zero? (Indicate the direction of the force with the sign of your answer. Let the positive x direction be to the Fx N Plot the acceleration of the m2 object versus Fx. Include values of Fx from -100 N to +100 N. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.).

Explanation / Answer

total m=8.2+3.4=11.6 Fx>m1g Fx>33.354 N ,towards positive x axis b)Fx+T=m1g Fx=m1g=33.354 N,towards positive x axis