A zero-friction (air bearing) cart is launched at a speed of 1.85 m/s up a sligh
ID: 2164260 • Letter: A
Question
A zero-friction (air bearing) cart is launched at a speed of 1.85 m/s up a slightly inclined track. Because of the force of gravity, the cart experiences acceleration, and slows to a halt 2.16 s after launch. How far does the cart travel from launch until the time it comes to rest? How long will it take to get all the way back to where it started? What will its speed be at that time? Present, at some point in your solution, graphs of x vs t, vx vs t, and ax vs t for the whole trip up and back down.Explanation / Answer
s = ut - 0.5at^2 v = 0 = u - at a = 0.856m/s^2 Distance traveled = s = 1.998m = 2m