Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows two points in an electric field. Point 1 is at (X1,Y1) =

ID: 2164556 • Letter: T

Question

The figure below shows two points in an electric field. Point 1 is at (X1,Y1) = (3,4), and point 2 is at (X2,Y2) = (12,9). (The coordinates are given in meters.) The electric field is constant with a magnitude of 65.3 V/m, and is directed parallel to the +X-axis. The potential at point 1 is 1200.0 V.



Calculate the work required to move a negative charge of Q=-562.0 ?C from point1to point2.

The figure below shows two points in an electric field. Point 1 is at (X1,Y1) = (3,4), and point 2 is at (X2,Y2) = (12,9). (The coordinates are given in meters.) The electric field is constant with a magnitude of 65.3 V/m, and is directed parallel to the +X-axis. The potential at point 1 is 1200.0 V. Calculate the work required to move a negative charge of Q=-562.0 ?C from point1to point2.

Explanation / Answer

With the E-field along the x axis, electrical potential is independent of y. Between the two points 1 and 2, x changes by 9 meters. Since E = -dV/dx = 65.3 V/m, the potential is changed by -9x65.3 = -587.7 V at point 2. That makes it 1200 - 587.7 = 612.3 v

W= V*Q = (612.3 - 1200)*(-562x10-6) = 0.33 J