Question
(a) In outer space, far from other objects, block 1 of mass 30 kg is at position < 9, 9, 0 > m, and block 2 of mass 1200 kg is at position < 16, 9, 0 > m. What is the (vector) gravitational force acting on block 2 due to block 1? It helps to make a sketch of the situation.
(a) In outer space, far from other objects, block 1 of mass 30 kg is at position m, and block 2 of mass 1200 kg is at position m. What is the (vector) gravitational force acting on block 2 due to block 1? It helps to make a sketch of the situation. Vector F grav = N (b) At 4.3 seconds after noon both blocks were at rest at the positions given above. At 4.6 seconds after noon, what is the (vector) momentum of block 2? Vector P 2 = kg m/s (c) At 4.6 seconds after noon, what is the (vector) momentum of block 1? Vector P 1 = kg m/s At 4.6 seconds after noon, which one of the following statements is true? Block 1 and block 2 have the same speed. Block 2 is moving faster than block 1. Block 1 is moving faster than block 2.
Explanation / Answer
a) r = 16-9 = 7 m F = G m1 m2/r^2 = 6.67e-11*30*1200/7/7 = 4.90e-8 N F = < -4.90e-8, 0, 0 >