Can you please help me solve this problem? A ball is thrown at a1= 30 degrees to
ID: 2168778 • Letter: C
Question
Can you please help me solve this problem? A ball is thrown at a1= 30 degrees to the horizontal with an initial speed of 30 m/s. A second ball is thrown with the same initial speed but at a different angle a2 to the horizontal. Assume a symmetric problem where the landing height is the same as the launch height. (a) Find the horizontal distance x that the first ball travels. (b) Find angle a2 that will travel the same horizontal distance as the first ball. (c) Find the time that each ball is in the air. (d) Find the maximum height over its launch height that each ball achieves (e) Sketch the trajectories (y as a function of x) of the two balls on the same diagram. Make sure to clearly label the units of each axisExplanation / Answer
For a projectile, the total flight time is given by the formula T = 2Vo(sin T)/g where T = time of flight = 2.3 sec (given) Vo = initial velocity of the second ball T = angle of launch of second ball = 39 deg (given) g = acceleration due to gravity = 9.8 m/sec^2 (constant) Substituting appropriate values, 2.3 = 2(Vo)(sin 39)/9.8