a = T = Solution m2----------m1---------->f=26n (a) since m1 and m2 are tied tog
ID: 2169396 • Letter: A
Question
a=
T=
Explanation / Answer
m2----------m1---------->f=26n (a) since m1 and m2 are tied together they will make a system now system has total mass 5 kg and it is pulled by 26N , so by equilibrium: Fp - friction = mass* accln 26 - 0.1*5*9.8 = 5 * accln ,implies a = 4.22 m/s^2 (b) now let us assume that 2kg block is between fp and block of 3kg now forces on this two kg block are Fp and tension in the rope and friction , its accln will be same as accln of the system, therefore Fp - Tstring - friction = mass * accln 26 - T - 0.1*2*9.8 = 2 * 4.22 on solving T = 15.6 N.