shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 2.10 nC/m^3, inne
ID: 2174173 • Letter: S
Question
shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 2.10 nC/m^3, inner radius a = 10.5 cm, and outer radius b = 2.20a. What is the magnitude (in N/C) of the electric field at radial distances (a)r = 0; (b)r = a/2.00, (c)r = a, (d)r = 1.50a, (e)r = b, and (f)r = 3.00b?
Explanation / Answer
i just used different values and the method is same you may be able to do it now with your values as the main thing is to get clear concept. Thanks