A horizontal force of 10 N is applied to a stationary 2-kg block as shown in the
ID: 2174449 • Letter: A
Question
A horizontal force of 10 N is applied to a stationary 2-kg block as shown in the figure below. The coefficient of static friction between the block and the floor is 0.75; the coefficient of kinetic friction is 0.45. Find the acceleration of the box. m/s2
A horizontal force of 10 N is applied to a stationary 2-kg block as shown in the figure below. The coefficient of static friction between the block and the floor is 0.75; the coefficient of kinetic friction is 0.45. Find the acceleration of the box. m/s2Explanation / Answer
maximum Static frictional force = 0.75*2*9.8 = 14.7N > 10N
Hence block doesnt move. Acceleration = 0