Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A desperate hiker has to think fast to help his friend who has fallen below him.

ID: 2175285 • Letter: A

Question

A desperate hiker has to think fast to help his friend who has fallen below him. Quickly, he ties a rope to a rock of mr = 405 kg and makes his way over the ledge (see the figure below). If the coefficient of static friction between the rock and the ground is ?s = 0.283, and the mass of the hiker is mh = 71.7 kg, what is the maximum mass of the friend, mf, that the rock can hold so the hikers can then make there way up over the ledge? Assume the rope is parallel to the ground and the point where the rope passes over the ledge is frictionless.

Explanation / Answer

max T=u*m(rock)*g=.283*405*9.8 so T=(m+71.7 )g so m=T/g -71.7=42.9 kg so max weight=43.9 kg